Kiedy budynek nadaje się do eksmisji

Polski krajobraz, nie tylko w miastach usłany jest licznymi budynkami, których stan konstrukcyjny nie pozwala użytkować ich w pełni. Wiele tych obiektów kierowane zostaje do rozbiórek, ale zanim do tego dojdzie, konieczne jest przejście wielu procedur, w tym prawnych.

Szczegółowe oględziny

Polski krajobraz, nie tylko w miastach usłany jest licznymi budynkami, których stan konstrukcyjny nie pozwala użytkować ich w pełni

Autor zdjęcia: Steve A Johnson

Oględzin budynku wstępnie przeznaczonego do rozbiórki dokonują przedstawiciele władz miejskich w towarzystwie adwokata oraz specjalistów do spraw gospodarki miejskiej i komunalnej. Prawnik prawo budowlane znający zasady wydawania procedur na naniesienie zmian w topografii miejskiej sporządza protokół oględzin i dostosowuje opinię urzędników do klauzul prawnych, aby budynek usunięty został z mapy miejscowości zgodnie z obowiązującymi prawami (więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/nieruchomosci/a/budynki-przeznaczone-do-rozbiorki-w-lodzi-z-powierzchni-ziemi-ma-zniknac-40-starych-domow,9859557/). Przed rozpoczęciem prac sprawdza się, że w niniejszym budynku ktoś nie mieszka. Prawnik odpowiedzialny jest za kontakt z tymi osobami, jego zadaniem będzie także pomoc w znalezieniu nowych lokali o charakterze stałym lub zastępczym dla mieszkańców stających przed koniecznością eksmisji nie z własnej winy.

W prawie budowlanym zawarta jest klauzula, że wszyscy mieszkańcy budynku mającego być oddanego do wyburzenia muszą otrzymać lokale zastępcze w terminie poprzedzającym zburzenie obiektu o miesiąc. Ma się tutaj na uwadze konieczność przystosowania się do nowych warunków mieszkalnych, co zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych nie jest zbyt łatwą sprawą do przejścia. Przed zburzeniem obiektu budowlanego odłączone powinny być wszystkie zawory gazowe i przewody elektryczne, by niepotrzebnie nie wywołać pożaru. Prawo też nakazuje ogrodzenia obiektu z każdej strony w promieniu kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów – wszystko zależy od wielkości i wysokości danego obiektu.

Brak możliwości komentowania.